Přihlášení žáka
Login:
Heslo:
Přihlášení učitele
Login:
Heslo:

BERLÍN 2011

14.08.2011
VÝJEZD DO BERLÍNA ( 28. 5. – 2. 6. 2011 )

Všechno to začalo v 8:00 u univerzity v Karviné. Auta plná kufrů a tašek a my jsme pod deštníky s rodiči čekali, až budeme moct nastoupit do autobusu a vydat se na dvanáctihodinovou cestu do Berlína. Proběhly poslední pusy na rozloučenou a mohli jsme vyjet. V Brně jsme nabrali paní průvodkyni, čekali v koloně, ale po chvíli jsme už jeli plynule a cesta ubíhala celkem rychle. Když jsme po náročném dni stráveném v autobuse viděli části města Berlína, ulevilo se nám. Rodiny, které na nás už netrpělivě čekaly, vyhlížely, které děti u nich budou trávit pár dní a nocí. Naše první noc v rodině proběhla bez problémů a neminula nás ani chutná večeře.
Druhý den jsme navštívili Říšský sněm. Nejprve jsme podstoupili prohlídku sněmu zevnitř. Mohli jsme vidět zasedací místnosti, hlasovací síně a pak jsme se přesunuli do kopule, která je celá prosklená a je v ní točená spirála, po které se může chodit. Úplně nahoře je krásný výhled na Berlín. Po prohlídce jsme navštívili Berlínský holocaust na počest padlých židů za 2. světové války. Poté jsme se vydali na Alexanderplatz, kde jsme mohli zhlédnout vysokou televizní věž Fernsehturm. Zastavili jsme se u slunečních hodin, kde jsme měli krátký rozchod, a pak se vydali po uličkách Berlína. Den uběhl rychle, ale byli jsme unaveni, takže jsme se už těšili na vydatnou večeři v rodinách a na chvíli odpočinku.

Třetí den jsme se zase vydali prozkoumat něco jiného. Tentokrát jsme se zaměřili na rok 1961, kdy byla přes jedinou noc postavena Berlínská zeď. Vyrazili jsme tedy na místo bývalého hraničního přechodu mezi tehdejší západní a východní částí Berlína, do muzea na Checkpoint Charlie, kde jsme se mohli o tomhle tématu dozvědět mnoho zajímavostí. Zhlédli jsme několik fotografií, dokonce filmových ukázek k tématu života během existence Berlínské zdi.
Poté jsme pokračovali do „Arkád“, což je velice krásné obchodní centrum, ve kterém jsme mohli nakoupit mnoho zajímavých dárečků pro naše příbuzné a známé.
A protože bylo pondělí, neminula nás ani německá škola. V autobuse jsme byli rozděleni do skupinek, ve kterých jsme trávili „školní čas“. Škola byla docela zábavná, absolvovali jsme soutěže a mnoho jsme se toho také naučili. Rychle to uteklo, než jsme se nadáli, seděli jsme v autobuse na cestě za našimi rodinami, kde jsme se opět výborně najedli a nabrali mnoho sil do dalšího dne.

Čtvrtý den bylo jako předchozí den obrovské vedro, proto jsme všichni vyrazili v lehkém a pohodlném oblečení. I přesto jsme se moc těšili na to, co nás dneska čeká. Vydali jsme se do Postupimi. Cesta trvala necelé 2 hodiny. Když jsme tam dorazili, prošli jsme se po ruské čtvrti – Alexandrowce, kde bylo mnoho krásných dřevěných domečků. Pak jsme vyrazili na Cecilienhof, což je místo, kde byla podepsána Postupimská dohoda, a hned poté na nádherný zámek Sanssouci, kde jsme si prošli nádherné francouzské zahrady a také zhlédli zámek uvnitř. Potom už jsme autobusem vyrazili na nějaké ty nákupy. Celý den se vydařil a moc se nám líbil.
Ve středu 1.6. byl den dětí. Rodina nám přichystala malé překvapení ke snídani a i přes nepřízeň počasí oproti jiným dnům jsme se vydali na meeting point, kde na nás jako každé ráno čekal žlutý autobus. Dopoledne patřilo prohlídce zahrad a zámku Charlottenburg. Poté jsme se vydali do obchodního centra Europa center, ve kterém proběhly poslední nákupy. Poblíž obchodního domu je evangelický kostel a kaple. Jen pro zajímavost – Berlíňané nazývají tento kostel „rtěnkou“ a kapli „pudřenkou“. Den jsme zakončili prohlídkou olympijského stadionu, který se líbil opravdu všem. Nejen, že jsme si prošli stadion křížem krážem, přes šatny až po konferenční místnosti, ale mohli jsme si sednout i do VIP křesel, ve kterých seděla např. Angela Merkelová. Večer, po příchodu do rodin, jsme začali balit kufry.

Ve čtvrtek ráno jsme snědli poslední snídani a šli na zastávku. Rodina se s námi rozloučila a my jsme se vydali na cestu domů. Po cestě nám pouštěli různé filmy, no a ani jsme se nenadáli a už kolem osmé hodiny večerní na nás čekali rodiče na univerzitním náměstí v Karviné a my jsme se rozprchli domů vyprávět všechny naše krásné zážitky z Berlína a okolí.
Michaela Andrisová, Nela Letochová, Jana Šturcová – ZŠ Borovského


Žaci ZŠ U Lesa Ondřej Wojewoda a Jan Oláh připravili reportáž ze zájezdu do Berlína, který se uskutečnil v rámci projektu karvinských škol Brána jazyků – otevřené dveře do EU. Tohoto zájezdu se zúčastnilo celkem 80 žáků všech karvinských škol.
Soubory
Přiložených souborů: 1
Název Velikost
Zprava_o_vyjezdu_do_Berlina.pdf 0.33 KB
Fotogalerie
Berlín 2011 Berlín 2011 Berlín 2011